Aktuality

Okná biele skladom - ihneď k odberu !!! :

550 x 530 výklopné, sklo číre

550 x 530 výklopné, sklo dubová kôra

800 x 530 výklopné, sklo číre

550 x 530 otváravo-výklopné ľavé, pravé, sklo číre

550 x 530 otváravo-výklopné ľavé, pravé, sklo dubová kôra

800 x 1200 otváravo-výklopné ľavé, pravé, sklo číre

Prečo mám vymeniť okná?

Uvažujete o výmene starých okien a neviete, či sa to oplatí? Ak riešite túto otázku, ponúkame Vám niekoľko dôvodov prečo staré okná vymeniť za nové. Nie malá položka, ktorú si vyžiada výmena okien Vám prinesie:

• skvelú tepelnú izoláciu a tým aj ušetrenie poplatkov za teplo. Rôzne zdroje uvádzajú, že netesnosť okien spôsobuje 25 – 50% tepelných strát budovy.
• výbornú zvukovú izoláciu, ktorá určite prispeje k vytvoreniu príjemného prostredia v byte a ochráni Vás od hluku ulice.
• minimálnu údržbu a starostlivosť. Nové okná sú nenáročné na údržbu a majú dlhú životnosť
• moderný vzhľad bytu či domu. Nové okná vylepšia vzhľad Vašej nehnuteľnosti

Aké výhody mi poskytujú plastové okná?

1. Plastové okná sú jednotkou energetickej účinnosti
Rozhodujúcim faktorom pre energeticky účinnú a finančne výhodnú tepelnú izoláciu je okenný rám. Okenné profily z plastu dosahujú v porovnaní s hliníkovými alebo drevenými oknami lepšie izolačné hodnoty a znižujú teda náklady na energiu spotrebovanú pri vykurovaní. Mimoriadne vysoký úsporný potenciál má potom plastový okenný rám v štandarde pre pasívny dom (Systém EFORTE). Okná pre pasívny dom dnes už možno vyrobiť z plastových profilov za priaznivú cenu a s použitím dostupného trojitého zasklenia.

2. Plastové okná majú veľmi dobrý pomer cena/výkon
Plastové okná ponúkajú ako pri obstarávaní, tak počas celej doby trvania svojho životného cyklu výrazné finančné úspory. Za drevený rám je potrebné zaplatiť približne o 20-30 % viac než za plastové profily a hliníkové okná sú najdrahšou alternatívou, pretože cena je vyššia o ďalších zhruba 30 %. Vďaka vysokému potenciálu pre úsporu energie, takmer dokonalej údržbe a životnosti presahujúcej 50 rokov možno s plastovými oknami výrazne ušetriť.

3. Plastové okná sa ľahko udržujú
Starostlivosť o kvalitné plastové okná je mimoriadne jednoduchá a nároky na ich údržbu sú minimálne. Oproti tomu napríklad drevené okná vyžadujú každé 2 roky glazúrovanie a každých 5 rokov prelakovanie. Moderný plastový granulát je vysoko odolný proti najrôznejším vplyvom počasia a je tiež odolný voči UV žiareniu. Vďaka hladkému povrchu stačí na umytie okenného rámu použiť iba jemný čistiaci roztok. Ďalšie informácie týkajúce sa starostlivosti o plastové okná nájdete v otázke „Ako ošetrovať okná?“.

4. Plastové okná majú mimoriadne dlhú životnosť
Oproti dreveným oknám ponúkajú plastové okná veľmi dlhú trvanlivosť. Vysoko kvalitné okná sa vyznačujú veľkou odolnosťou proti skrúteniu a maximálnou funkčnosťou. Vďaka dlhej životnosti presahujúcej 50 rokov sú teda plastové okná výhodnou investíciou a to aj preto, že ich hodnota, a teda hodnota celej nehnuteľnosti s postupom času neklesá.

5. Plastové okná s vynikajúcou ekologickou bilanciou
Plastové okná sú 100% recyklovateľné a významne teda šetria prírodné zdroje. 40 % celosvetovej spotreby plynu a ropy pripadá na vykurovanie a zásobovanie budov energiou, iba 4 % idú na výrobu plastov a z toho iba 1 % na výrobu PVC. Možnosť recyklácie aj dlhá životnosť a minimálne zaťaženie pri výrobe plastových profilov prispieva k ochrane životného prostredia. Plastové okná majú podstatne dlhšiu životnosť ako drevené okná a pri ich výrobe sa spotrebuje výrazne menej energie. Spoločnosti vyrábajúce plastové okná založili iniciatívu pre recykláciu Rewindo a dobrovoľne sa zaviazali zachovávať zásady udržateľného rozvoja. Stanovili si cieľ recyklovať pokiaľ možno 100 % starých okien, dverných rámov a roliet. Materiál PVC je spracovávaný na granulát a môže byť opakovane použitý až 7x. Tomuto dobrovoľnému záväzku vďačíme tiež za to, že od roku 2015 by sa malo surové PVC vyrábať výhradne s ekologickými stabilizátormi. Spoločnosť Inoutic už dnes vyrába svoje profily výhradne s použitím bezolovnatých stabilizátorov.

Prečo sú dôležité dobré zvukotesné okná?

Pri novostavbách alebo rekonštrukciách nesmieme opomenúť dobrú zvukovú izoláciu okien, ktorá nás zbaví problémov s hlukom zvonku. Ucho je naším najcitlivejším zmyslovým orgánom. Dokáže vnímať rozsah kmitočtov od 16 do 16 000 Hz. Aj v spánku je ľudský sluchový orgán najaktívnejší a najcitlivejší. Podľa vedeckých poznatkov je horný limit pre rušnosť prostredia 25 dB, ak máme mať pokojný spánok. Tieto hodnoty však v modernom svete takmer nie je možné dosiahnuť bez zodpovedajúcej zvukovej izolácie. Väčšia časť populácie preto pociťuje bežný vonkajší hluk ako nepríjemný a cíti sa ním obťažovaná. V Európe už dávno zdomácnel anglický výraz >noisepollution< (znečistenie hlukom). Verejnosť stále častejšie diskutuje o tom, že hluk patrí k negatívnym vplyvom, ktoré na nás môže nezdravé životné prostredie mať.

Odporúčaná úroveň hluku v obytnom priestore

Spánok 20 - 25 dB(A)

Bývanie 30-35 dB(A)

Práca 35 - 50 dB(A)

Zvukotesné okna Inoutic účinne chránia proti zaťaženiu hlukom.
Okenné systémy Inoutic spĺňajú nasledujúce triedy zvukovej izolácie:

Systém Eforte do 47 dB (trieda zvukovej izolácie 5)

Systém Prestige do 47 dB (trieda zvukovej izolácie 5)

Systém Arcade do 42 dB (trieda zvukovej izolácie 4)>

Je možné vykonávať výmenu okien v zimných mesiacoch?

Áno, odstránenie starého a osadenie nového okna je pomerne rýchla záležitosť, takže nedochádza k zásadnému ochladeniu miestností. Navyše sa okná vymieňajú v rámci domu či bytu postupne, vždy je teda časť priestoru vykurovaná. Navyše všetky materiály, ktoré používame na montáž v zime, je možné použiť až do teplôt -10 ° C.

Okná pre pasívny dom?

Pojem pasívny dom sa týka tepelne-izolačných a vzduchovo-izolačných vlastností stavby a tým aj okien. Okno v štandarde pasívneho domu musí teda mať mimoriadne vysokú schopnosť tepelnej izolácie. Súčiniteľ prestupu tepla Uw musí spĺňať požiadavky európskych štandardov, čo znamená hodnotu maximálne 0,8 W/m2K. Každé okno, ktoré má hodnotu Uw menšiu alebo rovnú 0,8 W/m2K, teda možno požiť pre pasívny dom podľa aktuálnej normy pre úsporu energie EnEV 2009 a zároveň umožňuje čerpať dotácie z príslušných podporných programov.

Okná vhodné pre pasívny dom môžeme využiť aj inde ako v pasívnych domoch. Okná s týmto štandardom možno uplatniť ako pri rekonštrukcii, tak aj pre akúkoľvek novostavbu. Okná pre pasívny dom zvyšujú komfort bývania a výrazne prispievajú k znižovaniu nákladov na vykurovanie!

Systémy okenných profilov Inoutic sú vďaka inovatívnej technológii rámu a vysokej kvalite najlepším riešením pre štandard pasívneho domu.

Štandard pasívneho domu možno za mimoriadne priaznivú cenu dosiahnuť použitím vysoko kvalitného systému Eforte s jedinečnou hodnotou Uf rámu. Systém Eforte dokáže splniť všetky konštrukčné aj designové požiadavky a umožní vytvorenie vášho vysneného bývania.

Prečo sa rosia okná?

 • Rosenie okien (kondenzáciu vodnej pary) spôsobuje vysoká vlhkosť vzduchu v miestnosti, ktorá vzniká, paradoxne, veľmi dobre tesniacimi oknami. rosy na okne z interiérovej strany sa zbavíte vetraním. Sú dva spôsoby. Buď je to dlhodobé mikrovetranie – cez štrbinu medzi rámom a oknom, alebo nárazové vetranie, keď otvoríte okno dokorán.
 • výhodnejšie vetranie, aj z hľadiska šetrenia energiou, je nárazové vetranie cez dokorán otvorené okná. Tento spôsob vetrania je potrebné opakovať viackrát za deň.
 • ďalšou možnou príčinou rosenia okien je nesprávne umiestnenie radiátora.
 • najviac sa rosia okná zo severnej, severo-západnej a severo-východnej strany. Je to preto, že na tieto okná počas celého dňa nezasvieti slnko a prirodzene sa tak nezohrievajú.

  Ak sa vytvára rosa vnútri v okne (medzi tabuľami skla) je to chyba výrobku – okno nie je vzduchotesné. Reklamujte ho.

 • Ako zabrániť roseniu okien?

  Úplne sa vyhnúť roseniu okien sa nedá, dá sa mu však predísť správnym vetraním (cca 4 - 10 min., 2×denne, okno otvorené dokorán), zvýšením teploty vzduchu v miestnosti a umožnením prúdeniu teplého vzduchu priamo na okno z vykurovacieho telesa (radiátor) umiestneného zvyčajne pod oknom (zakrytie radiátora širokou parapetnou doskou zvyšuje riziko rosenia).

  Ako správne vetrať ?

  Nové okná si žiadajú určité zmeny v návykoch.

  Vaše nové okná budú tesniť podstatne lepšie ako tie pôvodné. Preto je nutné prispôsobiť režim vetrania miestností novému stavu. Staré okná väčšinou netesnili nie len po stránke tepelnej, ale taktiež nimi prechádzal niekoľkonásobok odporúčaného množstva vzduchu. To malo za následok vysoké straty tepla ako prestupom, tak aj infiltráciou. Nové okná zamedzia obom únikom, určitú výmenu vzduchu je ale treba zachovať. To sa dá zaistiť niekoľkými spôsobmi. Ideálne je nútené, plne kontrolované vetranie s obmedzením tepelných strát, najjednoduchšie je pravidelné vetranie miestností, v ktorých pobývame. Správna ventilácia je mimoriadne dôležitá z nasledujúcich dôvodov:

 • Reguluje vlhkosť v priestore, čo bráni vytváraniu plesní
 • Obnovuje vydýchaný vzduch
 • Odvádza pachy a škodliviny
 • Vytvára v našom domove zdravú klímu
 • Chráni stavbu pred vlhkosťou
 • Prechodové tepelné straty sú udržované na minimálnej hladine, čo šetrí náklady na vykurovanie.

  Vetranie oknom predstavuje najjednoduchší spôsob, ako počas krátkej doby vymeniť vzduch v priestore, regulovať vlhkosť vzduchu a znížiť riziko vytvárania plesní. Existujú tri možnosti vetrania:

  Štrbinová ventilácia (mikroventilácia) - Umožňuje vetrať viacmenej trvalo. Pri dnešných štandardoch na tepelnú izoláciu sa však predovšetkým v zime neodporúča.

  Sklopené okno - Vhodné pre dlhodobé vetranie len pri vyšších vonkajších teplotách, porovnateľných s teplotou v miestnosti.

  Nárazová ventilácia - Na krátku chvíľu (4 - 10 minút) sa úplne otvorí okenné krídlo. Tento spôsob je najúčinnejší, ak sa vykoná naraz vo viacerých miestnostiach domu (bytu). Prievan vymení všetok vzduch rýchlejšie. Dôjde k rýchlej výmene vzduchu pri minimálnych energetických stratách.

 • Ako ošetrovať okná?

  Návod, ako ľahko a jednoducho ošetrovať okná

  Rovnako ako každá stavebná časť, aj okná podliehajú neúmernému zaťaženiu a námahe. Aby okno plnilo svoju funkciu, je nutná správna starostlivosť a údržba. Materiál na oknách Inoutic nie je náročný na údržbu a veľmi ľahko sa ošetruje. Na čistenie rámov okien používajte prostriedky bežné pri upratovaní domácnosti, ktoré sa riedia vodou a neobsahujú abrazíva. Najlepšie je však použiť čistiaci prostriedok DECO-CLEAN, vyvinutý firmou Inoutic na tieto účely. Tento čistiaci prostriedok na plastové okná si pýtajte u nás v kancelárii. Týmto prostriedkom je možné odstrániť aj silné znečistenie (napr. znečistenie fixou a pod.).
  V žiadnom prípade okná nečistite hrubými čistiacimi prostriedkami s obsahom abrazívnych prísad. Nepoužívajte rôzne umelé alebo kovové drôtenky na čistenie riadu a pod. Nikdy rámy nečistite organickými rozpúšťadlami, riedidlami, ani lúhom či kyselinami všetkých druhov. Mohla by sa znehodnotiť povrchová úprava.

  Údržba plastových okien Inoutic

  Úlohou údržby je, aby nám okná slúžili čo najdlhšie. Preto Inoutic odporúča nasledujúcu pravidelnú údržbu, ktorú je treba vykonávať raz za rok:

  a. preskúšať funkčnosť a premazať všetky pohyblivé časti kovania
  b. skontrolovať tesnosť medzi krídlami a rámom
  c. skontrolujte odvodňovacie kanáliky a podľa potreby z nich odstráňte nečistotu
  d. vykonajte kontrolu úchytných skrutiek a kovaní

  Rámy z PVC nesmiete natierať. Nikdy nečistite rámy nasucho, zamedzí sa tak poškriabaniu ich povrchu.

  Ak z iných dôvodov došlo k poškriabaniu, použite jemné brúsne papiere a to tak, aby nasledujúci brúsny papier bol vždy jemnejší ako predchádzajúci. Po prebrúsení sa poškodené miesta preleštia ovčou vlnou. Pri poškriabaní okien z profilov, ktoré sú potiahnuté akrylovou fóliou s imitáciou dreva alebo s povrchovou úpravou Decoroc o pomoc radšej požiadajte dodávateľa okien.


  • O nás
  • Produkty
  • Služby
  • Referencie
  • Kontakt
  • Partneri
  • FAQ
  Vytvorilo: studio